Kompendium źródeł i informacji dla szkół niepublicznych na czas pandemii COVID-19

READ IN ENGLISH

Nasz zespół cały czas gromadzi materiały i dzieli się najlepszymi praktykami i przykładami inicjatyw, aby pomóc niepublicznym szkołom w efektywnym prowadzeniu marketingu, komunikacji i rekrutacji podczas kryzysu COVID-19. Jeśli masz materiał lub przykład, którym chcesz się podzielić, napisz do Agnieszki Kowalskiej - [email protected].
Polecane materiały:

Webinaria

Akademia Marketingu dla szkół niepublicznych — Jak wzmocnić zaufanie do szkoły wśród potencjalnych rodziców

COVID-19 zmienił sposób, w jaki robimy zakupy, pracujemy i żyjemy, a także sposób, w jaki rodzice poszukują szkół. Webinarium pokazuje jak rodzice poszukują, porównują, sprawdzają i ostatecznie wybierają szkoły dla swoich dzieci. Omawiamy główny etap ścieżki rekrutacyjnej: etap zbierania informacji oraz związane z tym działania marketingowe. Jakie są najczęstsze metody zbierania informacji o szkołach? Jak zoptymalizować lejek rekrutacyjny, aby uchwycić wszystkie te metody?

Akademia Marketingu dla szkół niepublicznych — Skuteczny marketing dla zapracowanych pracowników szkół

Szkoły niepubliczne w Polsce w 2022 wyszły daleko poza “reklamę szeptaną” czy media społecznościowe. Webinarium pokazuje jak długofalowo planować i realizować strategię promocyjną szkoły, aby zdobyć zaufanie klientów i w rezultacie nowych uczniów oraz jak najlepiej zainwestować swój budżet reklamowy. Jak wygląda ścieżka, jaką podążają rodzice w celu wybrania właściwej szkoły, jakie są najbardziej przydatne wskaźniki marketingu cyfrowego i jak ustalić priorytety swoich strategii marketingowych?

Moving your classroom online (Przenoszenie lekcji online)
Obejrzyj nagranie naszego webinaru, aby uzyskać informacje i pomysły jak szybko i skutecznie przenieść szkolną naukę online.

Akademia Marketingu dla szkół niepublicznych - trendy 2021 r

Jak planować działania promocyjne, aby kształtowały one spójny i trwały wizerunek szkoły? Jak budować markę szkoły, aby osiągnąć jeszcze większy sukces w tych niepewnych czasach? I dlaczego nawet najbardziej znane marki nadal inwestują w reklamę, mimo że wszyscy je znają?


Artykuły

Szkoły niepubliczne w czasach pandemii COVID-19
Jak szkoły niepubliczne uczą na odległość? Rozmawialiśmy z wieloma polskimi szkołami aby dowiedzieć się jak sobie radzą. Oto jakie stosują strategie.

How Canadian schools are teaching during COVID-19
Migawki ze szkół w całej Kanadzie ilustrujące metody ich pracy na odległość w czasach kryzysu COVID-19.


Marketing & Rekrutacja

Popularne powiedzenie “jeśli tylko rodzina odwiedzi naszą szkołę, na pewno zapisze do nas swoje dziecko” nie ma już zastosowania w czasie pandemii COVID-19. Co robić teraz, kiedy rodziny nie mogą przyjść do szkoły?

Zainteresowane szkołami rodziny zwracają się do źródeł online, takich jak strona internetowa szkoły czy jakiekolwiek inne informacje, które można znaleźć online, szczególnie OurKids.net/pl, aby zorientować się, jakie mają wykonać kroki. Dla takich rodzin, to w jaki sposób Twoja szkoła radzi sobie w obecnym kryzysie, może mieć znaczący wpływ na postrzeganie Twojej szkoły.


4 ważne elementy udanej wirtualnej rekrutacji

1 - Strona główna witryny szkoły:

Umieść wiadomość na swojej stronie głównej, informując rodziny, że „wirtualne” szkolne biuro przyjęć jest otwarte i jak się z nim skontaktować.

W tym przykładzie De Smet Jesuit na swojej stronie dotyczącej przyjęć umieścił zabawny filmik i harmonogram „Wirtualny dzień” ilustrowany zdjęciami. Pojawia się tam również okienko, które przekierowuje odwiedzających na dwie kluczowe strony: Wirtualna wizyta dla rodziców przyszłych uczniów lub News Hub (Centrum informacji) dla rodziców obecnych uczniów.


homepage message

W przykładzie poniżej, Szkoły Lauder Morasha informują także poprzez media społecznościowe, że ich rekrutacja działa.


2 - Wirtualna strona rekrutacyjna:

Uaktualnij część swojej witryny poświęconą rekrutacji albo przekieruj odwiedzających do “centrum wirtualnej rekrutacji”. Mimo że jest to konieczne w obecnej sytuacji, stworzenie strony umożliwiającej “wirtualną wizytę” w szkole jest znakomitym krokiem nie tylko na chwilę obecną, ale jako długoterminowa efektywna strategia docierania do większego grona rodzin.

Co dobrze umieścić na tej stronie:

 • Jasny komunikat, że biuro rekrutacyjne działa “wirtualnie”,
 • Usuń odniesienia do osobistych wizyt i zwróć uwagę rodzin na wszelkie wydarzenia wirtualne, jakim dysponujesz lub zachęć rodziny do umówienia się na rozmowę wideo,
 • Dodaj wirtualną wizytę w postaci wideo lub galerii zdjęć ukazujących szkołę,
 • Stwórz sekcję dla rodziców zawierającą najczęściej zadawane pytania, albo na swojej witrynie albo poprzez platformę komunikacyjną typu Librus.

Akademia High School informuje rodziny, że szkolny weekend rekrutacyjny odbędzie się w formie wirtualnej, wraz ze wszystkimi zaplanowanymi rozmowami kwalifikacyjnymi i testami:

homepage message

3 - Technologia:

Korzystaj z technologii dostępnej bezpłatnie. Stwórz rodzinom możliwość łatwego umówienia się na wirtualne spotkanie poprzez aplikacje takie jak calendly lub picktime i daj im wybrać formę komunikacji, która jest dla nich najwygodniejsza: Skype, Zoom, WebEx, Google Hangouts lub Gruveo.

Przygotuj listę tematów, które chciałbyś omówić w czasie takiej rozmowy (możesz też udostępnić im swój ekran i przeprowadzić ich przez prezentację lub swoją witrynę szkolną): historię szkoły, główne jej cechy, nieco informacji o wychowawcy i dyrektorze placówki.


4 - Opinie:

Teraz bardziej niż kiedykolwiek autentyczne opinie obecnych uczniów i rodziców odegrają kluczową rolę w zapisach do szkoły nowych i powracających uczniów. Dodaj takie opinie do swojego profilu szkolnego na Our Kids (Our KIds zajmuje pierwsze miejsce na Google pod względem recenzji szkół niepublicznych w Polsce) lub stwórz stronę z opiniami za pomocą Padlet - bezpłatnego narzędzia, które pozwala łatwo gromadzić treści bez większego nakładu pracy ze strony szkolnego zespołu.


Komunikacja z obecnymi i potencjalnymi rodzinami

Teraz szczególnie ważne jest, aby kanały komunikacji zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi rodzicami były otwarte. Rodzice muszą czuć, że szkoła “ma wszystko pod kontrolą” i wie, co robi, a także do kogo się zwrócić po odpowiedzi lub pomoc.

Oto kilka efektywnych strategii w zakresie marketingu i komunikacji podczas pandemii koronawirusa COVID-19.

Rodzice obecnych uczniów

1. Bądź otwarty

Wysyłaj rodzinom obecnie zarejestrowanych uczniów wiadomości na temat bieżącej sytuacji oraz tego jak szkoła na nią reaguje i organizuje swoją pracę, informacje o planie nauki na odległość, a także o tym, jak i gdzie mogą skontaktować się ze szkołą lub w razie potrzeby uzyskać pomoc w wirtualnym uczeniu się.

W tym przykładzie British International School of Washington dodała nagłówek na swojej witrynie, kierując wszystkich do Virtual School Experience Hub, uruchomionego za pomocą Google Sites. W ten sposób szkoła przekazuje jasny komunikat zarówno rodzicom obecnych, jak i przyszłych uczniów, a także sprawnie przekierowuje odwiedzających do najnowszych i ważnych aktualizacji.

2. Kontynuuj normalną komunikację jak tylko możliwe

Jeśli to możliwe, kontynuuj regularne formy i harmonogramy komunikacji lub ustal je, aby pozostawać w bliskim kontakcie z rodzinami. Niektóre szkoły wysyłają do rodzin skróconą formę cotygodniowego biuletynu informacyjnego pocztą elektroniczną i umieszczają do niego link na swojej witrynie.

International American School of Warsaw postanowiła publikować swój cotygodniowy biuletyn w formie wiadomości wideo, wysyłanej pocztą elektroniczną do rodziców, publikowanej online w szkolnym centrum informacyjnym, a także zamieszczanej na witrynie OurKids.net/pl na profilu szkoły i w głównym kanale informacyjnym.


Rodzice przyszłych uczniów

1. Pokaż jak szkoła realizuje naukę na odległość

Dla rodzin przyszłych uczniów sposób, w jaki szkoła radzi sobie z kryzysem, może mieć znaczący wpływ na to, jak rodzina postrzega Twoją szkołę. Jeśli oferujesz zdalne nauczanie, podziel się stosowanymi rozwiązaniami z potencjalnymi rodzicami za pośrednictwem poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i partnerów zewnętrznych.

W poniższym przykładzie Polish British Academy of Warsaw pokazuje, jak wygląda lekcja wychowania fizycznego i daje rodzinom przyszłych uczniów możliwość „spotkania się” z nauczycielem i uczniów.Redaktorzy Our Kids stworzyli kilka artykułów, ukazujących w jaki sposób szkoły w Polsce i Kanadzie radzą sobie z kryzysem i jak szybko przeszły na skuteczne internetowe nauczanie na odległość.

our kids articles

Sprawność i szybkość reakcji szkół niepublicznych i bogata oferta edukacyjna uruchomiona w nowej kryzysowej sytuacji jest wyrazem innych, bardziej fundamentalnych cech Twojej szkoły: zaangażowanego, zmotywowanego personelu, swobody i tempa wprowadzania na bieżąco innowacji oraz pełnej odpowiedzialności wobec uczniów i ich rodziców.


2. Bądź widoczny tam, gdzie szukają szkół rodzice

Wykorzystaj zaufane źródła zewnętrzne, z których korzystają rodzice, aby promować tam markę swojej szkoły i jej ofertę. Zaktualizuj (lub utwórz) profil swojej szkoły na witrynie OurKids.net/pl - pierwszej i jedynej platformie poświęconej wyłącznie szkolnictwu niepublicznemu w Polsce, z której korzystają wszystkie rodziny poszukujące i rozważające szkołę niepubliczną dla swoich dzieci. Pozwala ona także rodzicom na łatwe porównywanie różnych szkół dzięki unikatowemu systemowi organizacji wszystkich informacji o szkole w spójne kategorie. Warto pamiętać, że w tych niepewnych i trudnych finansowo czasach rodziny będą szukać obiektywnych informacji o szkole poza własną witryną każdej szkoły, a OurKids.net/pl konsekwentnie pojawia się jako pierwsze, główne źródło informacji w wyszukiwarce Google.

W poniższym przykładzie, Monnet International School zaprasza rodziny na swój wirtualny dzień otwartyVirtual Open House przy użyciu ClickMeeting.

our kids articles

3. Przeanalizuj swój komunikat

Sprawdź dokładnie wysyłane wiadomości, elementy wizualne i ton. To trudny czas dla wszystkich. Mów z większą empatią i szczerością i unikaj skrajności.

Przyjrzyj się także zdjęciom, których używasz. Profesjonalne filmy wideo i zdjęcia tłumów wydają się nie na miejscu i są niemal obraźliwe w świecie, w którym większość ludzi dystansuje się fizycznie. Udostępnianie „wspomnień” jest jednym ze sposobów na zaprezentowanie „zwykłej” szkoły poprzez zdjęcia lub filmy.


4. Skup się na poszerzaniu swojej grupy docelowej

Nie wszystkie rodziny są zainteresowane szkołami niepublicznymi lub mają środki, aby sobie na nie pozwolić. Nastaw się w swoim marketingu na poszerzanie liczby odbiorców w ramach swojej grupy docelowej. Teraz jest idealny czas na powiększenie ich listy. Ludzie są teraz na etapie zbierania informacji, ponieważ w obliczu niepewności i mając dużo czasu wolnego, co innego im pozostaje? A więc nie czas teraz na spowolnienie działań marketingowych. Nadszedł właśnie czas na ulepszenie swoich strategii marketingowych, aby były jeszcze bardziej skuteczne niż dotychczas.

Akademickie Liceum Ogólnokształcącego przy PJATK wie, że ludzie nie będą mogli teraz odwiedzać szkoły, więc internetowa obecność szkoły na witrynie OurKids.net/pl odgrywa jeszcze ważniejszą rolę w jej marketingu i rekrutacji.

Przykłady komunikowania się szkół

Ważne jest, aby stale komunikować się z rodzicami przyszłych i obecnych uczniów. Kontynuuj codzienne posty na Facebooku i Instagramie oraz wysyłaj informacje e-mailem. Jeśli to możliwe, używaj filmików wideo, aby Twoje komunikaty były bardziej przyjazne.

Hashtagi to świetny sposób na gromadzenie treści podczas normalnego roku szkolnego - a teraz, gdy uczniowie i wykładowcy spotykają się zdalnie, może to być świetny sposób na zapewnienie poczucia wspólnoty. Szkoły na całym świecie wymyślają unikatowe hashtagi, które utrzymują społeczność w łączności w tym trudnym czasie. Przykłady: The British School Warsaw: #virtualschoolexperience lub American School in Paris ”#RebelsGoRemote

Inspirację mogą stanowić te przykłady:

Informuj rodziny na bieżąco o zmianach i grafikach/harmonogramach

Pozytywne komunikaty dla podtrzymania na duchu

Podawaj wskazówki przydatne w nauce w domu

Zaprezentuj doświadczenia e-learningowe innych uczniów, rodzin i nauczycieli

Umieszczaj filmiki wideo pokazujące co uczniowie robią w domachUczeń uczący się gry na instrumencie w domu


Matka i syn śpiewają razem

Pokazuj prace uczniów

Zamieszczaj konkursy i zabawy zachęcające wszystkich do angażowania sięPisz słowa uznania, podziwu lub dodające otuchy

Opinie i historie absolwentów

Materiały i narzędzia


Lekcje, kursy i wykłady dla początkujących, głównie w języku polskim:

 • Khan Academy
 • Oppia.org - Content for children and youth of all ages in English
 • CK-12 Foundation
 • Mathematics is everywhere.
 • AMU Film Archive
 • Matemax
 • SciFun - YouTube
 • Attention Scientific Babble - YouTube
 • Science. I like it - YouTube
 • Buzzmath.com
 • Journal of Visualized Experiments (JoVE)
 • Pi-station math
 • Crazy Numbers

Lekcje, kursy i nauka online w językach obcych i dla bardziej zaawansowanych studentów:

 • edX
 • Coursera
 • Degreed.com
 • Skillshare
 • Canvas.net
 • Study.com

Nauka języków:

 • Memrise
 • Busuu
 • Fleex
 • Olive Green - learning English in the form of a crime series using intelligent word replays
 • engVid
 • Duolingo
 • Mango Languages

Materiały online:

 • Project Gutenberg (www.gutenberg.org) - an initiative of placing electronic versions of books on the internet
 • Habitify, HabitBull - may prove to be good support in building habits related to functioning at home in the hours when we should normally be at school.
 • Brainly.pl
 • ask physics.fuw.edu.pl
 • Forest application - allows you to focus and not use the phone
 • Wszechnica.org.pl
 • naharvard.pl
 • law.uj.edu.pl
 • OpenAGH
 • Free Reading
 • Polona
 • BoardGameArena.com (online board games)

Programowanie i informatyka:

 • CodeCombat - a game where children can start their coding adventure
 • Kinetise
 • Khan Academy - there you will find a special module called "Coding time", which is intended for children

Muzea, ogrody zoologiczne i galerie sztuki:

 • artsandculaure.google.com
 • naturalhistory.si.edu
 • louvre.fr
 • e-muzeum.eu
 • nationalgallery.org.uk
 • gry.wawel.krakow.pl
 • 360stories.com

Preferred Partners: